nisan 2016 haber bülteni

Yine dopdolu bir gündemle birlikteyiz. Yarışmalar, fuarlar, ödüller… Baharın canlılığından olsa gerek yine pek çok etkinlik nisan günlerine çiçek açmaya başladı. Bakalım bu renkli gündemde neler var?KİTAP HEDİYE GÜNÜ:

Bundan böyle nisan ayının üçüncü pazar günü  – bu yıl 17 Nisan – “Kitap Hediye Günü” olarak kutlanacak. Etkinliği düzenleyen “Herkese Kitap Vakfı”nın amacı okumayı sevdirmek ve ihtiyacı olanların kitapla buluşmasını sağlamak. Türkiye Yayıncılar Birliğinin de desteğini alan vakıf “Benden Sana Senden Okuyan Türkiye’ye” sloganıyla sosyal medya üzerinden de herkesi etkinliğe davet ediyor. Sosyal medya üzerinden #bendensana etiketiyle etkinliğe katılabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için yandaki bağlantıya tıklamanız yeterli: BENDEN SANADÜNYA KİTAP VE TELİF HAKLARI GÜNÜ:

Kitapların hayatımızdaki önemi, yaşamımıza katkıları; buna bağlı olarak kitap basımı ve dağıtımı birbirinden ayrılmayan ikili olarak karşımıza çıkıyor. Her kültürde öğrenmenin, okumanın ilk ayağı kitaplar.
UNESCO da bu önemli noktayı vurgulamak için 23 Nisan tarihini seçmiş. Sembolik olarak seçilen bu tarihi geçmişe doğru izlediğimizde Shakespeare ve Cervantes gibi pek çok ünlü yazarın da doğum ya da ölüm günü. Dolayısıyla bu günde kitapların önemi vurgulanırken yazarların da emeğine saygı göstermek amacıyla özellikle genç okurlara “telif” konusu da hatırlatılmak istenmiş.
Gün bir İspanyol geleneğinden esinlenerek bugünlere gelmiş. Eskiden İspanya’da orijinal adıyla “The Rose Day” olarak “Sevgililer Günü” tarzında kutlanan ve insanların birbirine gül hediye ettiği bir gün olan 23 Nisan Cervantes’in ölümüyle farklılık kazanmış. Cervantes 23 Nisan 1926’da ölünce insanlar günün anısına birbirlerine gül yerine kitap hediye etmeye başlamışlar.
Bu hikâyenin farklı anlatımları da söz konusu. Örneğin Katalan Bölgesinde her kitap alana bir gül hediye edilmesi gibi.
Bugünkü anlamda ilk kez 1995 tarihinde kutlanmaya başlanan gün yayıncılık sektörünün tüm birimlerini kapsıyor. Yazar, çizer, yayıncı, kitabevi… Bu gün için yapılması planlanan etkinlikler genellikle çocuk ve gençlere yönelik. Onları kitaplar ve yazarlarla buluşturmak esas amaç. Etkinlik her yıl farklı bir tema etrafında düzenleniyor: “Okumak Sonsuzdur”, “Okumak Bitmek Bilmeyen Bir Yolculuktur” “Çeviri ve Kitap”… Ayrıca “Dünya Telif Hakları Günü” olması sebebiyle korsan yayıncılığı protesto için çeşitli söyleşi ve etkinlikler de düzenlenmekte. DÜNYA KİTAP BAŞKENTİ:

“Dünya Kitap Başkenti” etkinliği de “Dünya Kitap ve Telif Hakları” günüyle bağlantılı ve yine UNESCO öncülüğünde 2001’den beri gerçekleştiriliyor. Her yıl bir başkent bir yıllığına “Dünya Kitap Başkenti” olarak seçiliyor. 2001 yılında seçilen ilk şehir İspanya’nın başkenti Madrid’ti. Şehirlerin seçimi için gerekli kriterler, yapılan etkinlikler ve konuyla ilgili yapılması gereken çalışmalar hakkında bilgi edinmek isteyenler için bağlantı:UNESCO DÜNYA KİTAP BAŞKENTİ

İZMİR KİTAP FUARI:

16 – 24 Nisan tarihleri arasında Fuar Kültürpark alanında kendilerine ayrılan stantlarda yayınevleri ve yazarlar kitapseverlerle buluşacak. BEYKOZ ÇOCUK KİTAPLARI FUARI:

Bu yıl ikinci defa düzenlenecek fuar çocuklarla bir şenlik havasında gerçekleşeceğe benziyor. Her gün bir mesleğin tanıtılacağı fuar 10.00 - 20.00 saatleri arasında gezilebilir. Fuar 16-24 Nisan tarihleri arasında. Ayrıntılar için:BEYKOZ
ZEYNEP CEMALİ ÖYKÜ YARIŞMASI:

Günışığı Kitaplığı tarafından düzenlenen ve geleneksel hale gelen yarışma 6, 7, 8. sınıf öğrencileri için. Her yıl Zeynep Cemali’nin kitaplarından seçilen bir cümle üzerine bir tema belirleniyor ve bu tema hakkında öğrencilerden öykü yazmaları isteniyor. Bu yılın Zeynep Cemali kitabı, “Ben, Çınar Ağacı ve Pufböreği”; cümle, “Kara gözlerinde şimşekler çakıyordu.”; tema, “Adalet”.
Yarışmaya son başvuru tarihi: 18 Mayıs 2016 
Ayrıntılı bilgi için:GÜNIŞIĞI[n]BEYİN:

“1. [n]Beyin Bilimkurgu Öykü Yarışması”. Kulağa ilginç geliyor değil mi? Son başvuru tarihinin 1 Haziran olduğu yarışma hakkında detaylı bilgi için bağlantı: BİLİMKURGU

ÇOCUK EDEBİYATININ NOBELİ:

Çocuk edebiyatının nobeli olarak bilinen ve 1956 yılından beri her iki yılda bir dünya çocuk edebiyatının seçkin yazarlarına verilen Hans Christian Andersen ödülünü bu yıl Çinli yazar Cao Wenxuan aldı. 1966’dan beri verilen illüstratör ödülü ise Alman Rotraut Susanne Berner’in oldu. Detaylı bilgi:KÜÇÜK NOBEL
cao wenxuan
rotraut susanne berner

KİTAP SEVGİSİ:

Bakkal Abdülkadir Amca 74 yaşında. Emeklilik yaşı gelince bir süre daha mesleğine devam etmiş ve ardından dükkanını kütüphaneye çevirmiş. Kitaplara olan sevgisinin böyle bir karar almasında etkisi olduğunu söyleyen bakkalımız, günümüz gençliğinin okuma alışkanlığının zayıflığından yakınıyor. Daha geniş bilgi için:BAKKAL KÜTÜPHANEAÇIK HAVADA OKUMA SAATİ:

Kastamonu’da Türkçe öğretmenliği yapan Ayla Ergin Uyanık, güzel havalarda okuma saatlerini okul bahçesinde gerçekleştiriyor. Keyifli bir zaman dilimi… Ayrıntılı bilgi:OKUMA KEYFİOSMANLI MİNYATÜRLERİ:

1990 doğumlu illüstratör Murat Palta'nın, Dumlupınar Üniversitesi Lisans Mezuniyet Tezi bir anda Batı dünyasının ilgisini çekmişti. Batıda “kült” haline gelmiş bazı filmleri minyatür sanatıyla canlandıran sanatçı eserlerinde doğu ile batıyı buluşturmuştu. Sanatçı ve eserleriyle ilgili olarak bağlantılar: YILDIZ SAVAŞLARI  ,  GALERİ

star wars - yıldız savaşları

Son çalışmalarında ise ünlü edebi eserlere yine minyatürlerinde hayat veren sanatçının eserlerinden birkaçı aşağıda. Diğerlerini de görmek için: EDEBİ MİNYATÜRLER

don kişot 
            
        harry potter ve felsefe taşı


lolita
küçük prens


                                

                                                        ▬    ▬      ▬


Bu Haftaki Tercihleriniz

KAPLUMBAĞA TERBİYECİSİ (Emre CANER)

GÖR BENİ (Azra KOHEN)

ÖMRÜMDEN UZUN İDEALLERİM VAR (Suna KIRAÇ)

alice harikalar diyarında

POLİTİK YOZLAŞMA VE KLEPTOKRASİ (Coşkun Can AKTAN)