6 Kasım 2014 Perşembe

satır arası

Çocuk edebiyatı ve kitapları hakkında ne dediler?

“Yazmaktan ya da yayımlamaktan sakındığımız olayları her fırsatta, özellikle de görsel medya alanında çocukların önüne seriyoruz. (Kürşad OĞUZ)”

                                               * * * * *

“Çocuk edebiyatında her konuyu işlersiniz, ama bu size dilediğinizi yazma özgürlüğü vermez, tersine neyi yazmamanız gerektiğini bilmenin sorumluluğunu yükler. (Necdet NEYDİM)”


görsel: vladimir volegov
                                               * * * * *

“Çocukların estetik algısını geliştirmek önemlidir. (Mustafa DELİOĞLU)”

                                               * * * * *

“Günümüzde neredeyse çocukluk diye bir süreç bile kalmadı. Bugünün çocuğunun sorunlarından çok yazarlar kendi çocukluklarına takılıp düşüyorlar. (Cihan DEMİRCİ)”

                                               * * * * *

“Annem de babam da kitap okumayı sever ve okurlardı. Başka isteklerim olduğunda her zaman yerine gelmezdi, ama kitap istediğimde ikiletmeden alırlardı. (Behçet ÇELİK)”

                                               * * * * *

“Bence anne baba, çocuğuna okutacağı kitabı önce kendi okumalı. Birincisi, ona olan sevgisini, ilgisini göstermek açısından; ikincisi, onunla her şeyi paylaşmak bakımından ve en azından, beğenmediği şeyleri önermemek için. (Yalvaç URAL)”

                                               * * * * *

“Rol model olma durumundaki anne babanın, hatta öğretmenin yaşamında kitap, çocuğa söylediği oranda yer almıyorsa, çocuktan kitaplarla dostluk kurmasını beklemek hayal olur. (Nur İÇÖZÜ)”
                                          ▬    ▬      ▬