9 Kasım 2014 Pazar

çocuk kütüphaneleri

Kasım ayı
İkinci pazartesi
Dünya Çocuk Kitapları Haftası


Dünya Çocuk Kitapları Haftası Afişi - 10-16 Kasım 2014
“1919 yılından bu yana dünyada ve 1946 yılından beri ülkemizde kutlanan Dünya Çocuk Kitapları Haftası, her yıl kasım ayının ikinci pazartesi günü başlamaktadır. Bu haftaya rastlayan günler, çocuk kütüphanelerinin en çok faaliyet gösterdikleri zamanlardır. Hafta dolayısıyla öğrencilere çocuk kitaplarını tanıtmak, anne ve babaları çocuklarda zekâlarının gelişmesinde büyük rol oynayan iyi ve uygun kitapları seçmek fırsatını vermek gayesiyle kitap sergileri hazırlanır. Velilerin ve öğretmenlerin bu sergileri gezerek yeni çıkan çocuk kitaplarını tanımaları sağlanır. Bu hafta boyunca çocuk kütüphanelerinde hikâye saatleri düzenlenerek yıl içinde yayınlanan seçme masal ve hikâyeler okunur. Konferanslar, kitap münazaraları bunlara eklenir; ayrıca çocuk filmleri eklenir.
Çocuk kütüphaneleri, bütün bu faaliyetleriyle okulu tamamlayıcı ve ona yardım edici birer eğitim kuruluşudur. Çocukların zekâlarının ve düşünme yeteneklerinin gelişmesini sağlayacak olan çocuk kütüphanelerinin sayılarının yurdumuzda artmasını dileyelim. (Nail BAYRAKTAR)”     


Çocuk kütüphanelerinin sayılarının artmasını dileyelim ve dünyadaki çocuk kütüphanelerine bir göz atalım!

Georgetown Halk Kütüphanesinin çocuk bölümü, parlak renkleri ve ilginç okuma köşeleri ile oldukça cazip görünüyor.

Georgetown Tx Public Library


Rengarenk, cıvıl cıvıl bir çocuk kütüphanesi de New York’tan...

İngiltere’nin kuzey batı bölgesinde bulunan Cumbria’da çocuklar okurken eğleniyor, eğlenirken öğreniyor.
Çarpıcı dekorlarıyla ilgi uyandıran, sadece çocukları değil büyükleri de kendine çeken kütüphaneler... Yer: AmerikaFranklin Lakes Public Library


Levi Yitzchak Children’s Library, Cedarhurst, New York


The Cliffside Park Free Public Library


Son kütüphanemiz ise Çin’den.                                          ▬    ▬      ▬