23 Kasım 2014 Pazar

MARTI (Richard BACH)

Bir yazar: Richard Bach
Bir kitap: Martı

Bir martı: Jonathan Livingston

Hayaller gerçek olur mu? Düşler kapılarını dünyaya nasıl açar?
Kanatlarını açıp yükselmek... Nereye kadar?
Yaşamın amacı neden herkese göre farklıdır?
Ya sizin amacınız? Dünyanın ortasında mı hayallerin kıyısında mı yer alır?

görsel: rene magritte
“Martıların çoğu, karınlarını doyurmak için gerekli olandan fazlasını öğrenmeye çabalamazlar. Uçuşun tek anlamı vardır onlar için: Yiyeceğe ulaşıp kıyıya dönmek. Onların amacı uçuş değil, karın doyurmaktır. Ama Martı Jonathan Livingston için önemli olan yemek değil, uçmaktı. O, her şeyin ötesinde uçmaya gönül vermişti.”

                                               * * * * *

“Üzgündü, ama yalnızlık değildi bunun kaynağı. Onu asıl üzen şey, öteki martıların Tanrısal bir uçuş gücüne inanmayı yadsımış olmalarıydı. Onlar bakmaktan ürkmüşler, ileriyi görmekten kaçınmışlardı.”

                                               * * * * *

“Martı Jonathan; korku, bezginlik ve hırsın bir martının yaşamını kısaltan etkenler olduğunu çoktan öğrenmişti. O bunlardan arınmıştı ve uzun, güzel bir yaşam sürüyordu.”

                                               * * * * *

“Uzun bir süre, geldiği dünyayı özlemedi Jonathan. Çünkü o dünya, yaşama sevincine gözlerine kapayanların, kanatlarını yalnızca yiyecek bulmak için kullananların dünyasıydı.”

                                               * * * * *

“Zavallı Fletch! Gözlerinle gördüğüne inanma, gördüklerin yalnızca sınırlı olandır. Sezginle bak, öğrendiklerinin bilincine varmaya çalış. Böylece uçuşun yolunu da öğreneceksin.”

                                          ▬    ▬      ▬