14 Şubat bereketi

14 Şubat deyince çoğumuzun aklına ilk gelen tabii ki “Sevgililer Günü”; ancak bu gün aynı zamanda hem “Dünya Öykü Günü (World Short Story Day)” hem de  “International Book Giving Day”.

İlk olarak tüm kitap kurtlarının sevgililer gününü kutluyorum.Diğer iki “gün” biraz gölgede kalmış gibi görünse de onların da seslerinin duyulmaya başladığı kanısındayım.

“Dünya Öykü Günü” ve “Book Giving Day” nedir bir bakalım, biraz bilgi edinelim.

Önce “Dünya Öykü Günü”. 

Bu günün doğum yeri Ankara. Peki, neden 14 Şubat? Bu günü hayata geçirenler soruyu şöyle cevaplamış.

“İnsan, öyküsüyle var...
İnsan, öyküleriyle uzanıyor geleceğe. 
Tıpkı geçmişi öyküleriyle saklayabildiği gibi. 
Dünyanın dört bir yanındaki insanları birbirine -sınırlara ve ulusal kimliklere aldırmaksızın- yaşanan öykülerin benzemezliği kadar benzerliği de bağlıyor. 
Dünya barışı, evrensel adalet anlayışı, paylaşımcı dünya görüşü dinamizmini yaşanan öykülerin anlaşılır ve aktarılır olmasıyla kazanıyor. 
Bu yüzden, "insan"ı dünyaya ve insanlara, geçmişe ve geleceğe açan öyküyü dünyanın dört bir yanında, 14 Şubat "Dünya Sevgi(liler) Günü"nde, "Dünya Öykü Günü" olarak kutlamayı öneriyoruz. Bu kutlama, öykünün ve insanın doğasına çok yakışacaktır…”

İnsanlar arası farklılıkların ayırıcı değil, bütünleştirici özelliğini vurgulayabilmek adına 14 Şubat.Peki, öykülerin seslerini duyurmaya başladığı tarih nedir, derseniz… 1.Ankara Öykü Günleri 5 – 10 Mayıs 1997 tarihinde gerçekleştirilmiş. 2 – 6 Mayıs 2001 tarihinde 5.si gerçekleştirilen Ankara Öykü Günleri ise Edebiyatçılar Derneği’nin desteğini de alarak her geçen yıl katılımın artmasını ve etkinliklerin çoğalmasını sağlamış. Bu arada farklı illerde de düzenlenmeye başlanan öykü günlerinin sloganının ilk defa kullanıldığı yer ise İzmir. Yıl: 2002. Slogan: “Herkesin Bir Öyküsü Var”.

ODTÜ Edebiyat Kulübünden Ankara Öykü Günlerine oradan da 14 Şubat Dünya Öykü Günü’ne uzanan yolculuğun ayrıntılarını okumak istiyorsanız yandaki başlığa tıklamanız yeterli: TARİHÇE

Türk P.E.N yazarlar ve Edebiyatçılar Derneği bu günün tüm dünyada desteklenmesi ve kutlanması için çalışmalar yapmakta. Hatta konuyla ilgili olarak farklı başlıklar altında toplanan bir yöntem belirlemişler. Bu çalışmayı görmek ve ayrıntıları öğrenmek istiyorsanız bağlantı hemen yanda: UYGULAMA YÖNTEMİ

“Dünya Öykü Günü” ses getirmeyi, yarışma ve etkinlikler sayesinde geniş kitlelere adını duyurmayı başardı. Etkinlikleri çeşitlendirmek, katılımı artırmak ve etkinliklerin devamını sağlamak için biz neler yapabiliriz diyorsanız işte birkaç başlık:
* Herkes yaşadığı kentte, okullarda, kütüphanelerde, kitabevlerinde, bir “okuma” düzenleyebilir.
* Tüm okuma etkinlikleri “Dünya Öykü Günü”nü de kapsayan “Dünya Öykü Yazarları ve Okuma Haftası” boyunca yapılabilir.
* Okuma etkinliklerine öykü yazarlarının da katılımı sağlanabilir.
* Etkinlik ve yarışmalarla ilgili duyurular sosyal medya aracılığıyla daha fazla kişiye iletilebilir.

Türkiye’den dünyaya açılan bir pencere… “Dünya Öykü Günü”

Şimdi de sırada dünyadan Türkiye’ye aralanan bir kapı… “International Book Giving Day”Bu günün amacı daha çok çocuğun kitapla buluşmasını sağlamak.

(Dünyada özellikle bazı bölgelerde açlık, savaş ve sefaletin kol gezdiği günümüzde kitapla tanışmamış pek çok çocuk var. Çünkü onların öncelikleri farklı. Onlar güvende olmak, karınlarını doyurmak, sağlıklı olmak, hayatta kalabilmek umuduyla nefes alıyorlar.) 

Dünyada güvenli yerlerde yaşayan, karınlarını doyuran, sağlıklı olan ancak farklı sebeplerle kitaplara ulaşamayan çocuklar da var. İşte “Book Giving Day” özellikle bu çocukları kitapla buluşturmayı hedefliyor. (Ancak etkinlik sadece çocuklarla sınırlı değil.)
Gün, her geçen yıl adını daha fazla duyurmakta. Pek çok ülkede düzenlenen etkinlikler web sitesinden katılımcılarla buluşuyor. Web sitesi: BOOKGİVİNGDAY

Bu arada günle ilgili neler yapabiliriz diyorsanız:
* Bir arkadaşınıza, akrabanıza ya da ailenin küçük üyelerinden birine bir kitap hediye edebilirsiniz.
* Çocukların bulunduğu ya da onların ulaşabileceğini düşündüğünüz yerlere eğlenceli, resimli kitaplar bırakabilirsiniz.
*  Kütüphane,  okul ya da hastanelerle bağlantıya geçerek kitap bağışında bulunabilirsiniz.
* Facebook, Twitter ya da Instagram hesaplarınızdan #bookgiving hashtagiyle günü kutlayabilirsiniz.

Yapılan etkinliklerle ilgili fotoğraf ve yazılara yukarıda verdiğim bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Unutmayalım ki kitap, edebiyat, müzik, spor… Düzenlenen her etkinlik uluslar arasındaki bir köprüdür. Çünkü hepsinin dili aynıdır: Sevgi.▬    ▬      ▬

Bu Haftaki Tercihleriniz

KAPLUMBAĞA TERBİYECİSİ (Emre CANER)

GÖR BENİ (Azra KOHEN)

İTİRAFLAR (Jean-Jacques ROUSSEAU)

YÜKSEK BİLİNÇ KILAVUZU (Ken Keyes Jr.)

kitap performans ödevi