30 Kasım 2014 Pazar

27 Kasım 2014 Perşembe

açlık oyunları - suzanne collins

“Açlık Oyunları” 
Özellikle pek çok genç tarafından beğenilen, filmi çekilen bir kitap serisi.
Bazı anne ve babaların fantastik edebiyat”a karşı olmaları ve Saçma sapan hikayeler, şimdiki gençler bu tür kitaplarda ne buluyor? Çocuğumun bu tür kitapları okumasını istemiyorum.” demelerine rağmen gençler arasında okunan ve beğenilen kitaplardan.

23 Kasım 2014 Pazar

MARTI (Richard BACH)

Bir yazar: Richard Bach
Bir kitap: Martı

Bir martı: Jonathan Livingston

Hayaller gerçek olur mu? Düşler kapılarını dünyaya nasıl açar?
Kanatlarını açıp yükselmek... Nereye kadar?
Yaşamın amacı neden herkese göre farklıdır?
Ya sizin amacınız? Dünyanın ortasında mı hayallerin kıyısında mı yer alır?

20 Kasım 2014 Perşembe

DÜŞ SOKAĞI ÇOCUKLARI (Dinçer SEZGİN)

Sımsıcak bir öykü. 
Sevgi, yardımseverlik, dostluk...
Birlikte olabilmenin, omuz omuza verebilmenin önemi...
Yargılamadan, incitmeden... Sevgiyle...  
Çünkü düşler, sevgiyle gerçekleşir.
Dinçer Sezgin
Düş Sokağı Çocukları

17 Kasım 2014 Pazartesi

DİKKAT EKSİKLİĞİ HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU

DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) günümüzde çok duyduğumuz, “Çocuktur, yaramazdır, büyüyünce geçer.” diyerek önemsemediğimiz; ancak küçük yaşlarda, problemler büyümeden tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık.
Prof. Dr. Eyüp Sabri Ercan yaşadığı, gördüğü, gözlemlediği olayları bu kitapta aktarmış. Prof. Dr. Cahide Aydın’ın da katkıda bulunduğu kitapta ele alınan örnekler ülkemizden. DEHB ile ilgili olarak aklınıza takılan “tüm” soruların yanıtını bu kitapta bulabilirsiniz. Anne, baba, ve eğitimciler için yararlı bir kaynak.

16 Kasım 2014 Pazar

13 Kasım 2014 Perşembe

çocuğum kitap okumuyor

Çocuğumuz kitap okumaktan sıkılıyor hatta okumak istemiyor olabilir. Cep telefonu, bilgisayar... gibi teknolojik ürünlerin ön plana çıktığı, hız ve koşuşturmanın egemen olduğu, etraftaki uyaranların arttığı günümüzde bir çocuktan oturup kitap okumasını beklemek biraz haksızlık olur herhalde. Peki bu konuda ne yapabilir, okuma yolculuğunda çocuğumuza nasıl destek olabiliriz? 

9 Kasım 2014 Pazar

6 Kasım 2014 Perşembe

3 Kasım 2014 Pazartesi

kitaplığım

Günde 5 dakika ile okumaya başladıysanız ya da ne okusam kararsızlığından kurtulup kitaplarınızı seçtiyseniz, siz de “kitap okuyanlar kervanı”na katıldınız demektir. Artık size bir de “kitaplık” lazım. Başlangıç için kendi hayal gücünüzü kullanıp evinizdeki malzemelerden ya da kolaylıkla elde  edebileceğiniz materyallerden hazırlayacağınız kitaplıklar işiniz rahatlıkla görecektir. Peki birkaç fikre ne dersiniz?

2 Kasım 2014 Pazar

okumak yetenek işidir

Okumak yetenek midir alışkanlık mı? Kitap okumaya mutlaka çocuklukta mı başlamak gerekir yoksa herhangi bir zamanda gösterilecek kararlılık akışı tersine çevirmeyi sağlar mı? Zorunluluktan mı okuyoruz okumayı sevdiğimiz için mi?
Sorular, sorular...
Ya cevaplar?
Galiba herkesin cevabı kendinde saklı!