29 Ağustos 2013 Perşembe

KUANTUM SIÇRAMA (Rıdvan ŞANAL)

“Kuantum Sıçrama”, Rıdvan Şanal’ın kişinin kendini tanıması, hedeflerini belirlemesi hakkında yazdığı kitaplardan biri. Seminer ve televizyon programlarıyla da kişisel gelişim alanındaki çalışmalarına devam eden Şanal, hayatta değiştirebileceğimiz tek kişinin kendimiz olduğunu vurguluyor.

25 Ağustos 2013 Pazar

İBRESİZ BİR PUSULA (Metin ELOĞLU)

Metin Eloğlu, 1927-1985 yılları arasında yaşamış bir şair, ressam. “İbresiz Bir Pusula” adlı kitapta Turgay Anar, şairin kitaplarına girmemiş şiirlerini derlemiş. Kitabın Turgay Anar tarafından yazılan önsözünde yer alan şu cümleler bize Metin Eloğlu şiirleri hakkında bilgi veriyor:

“Metin Eloğlu şiiri, düşüncenin umutlu tarafını yanından ayırmadan hayata daha sıkı bağlanılabileceğini gösterir. Hayat, karamsar kelimelerin ağırlığından kurtarıldığında zaten yanı başımızdadır...

22 Ağustos 2013 Perşembe

REİKİ (Walter LÜBECK)

Reiki nedir? Sadece günümüzde popüler olan bir şifa tekniği mi?
Kitabın orijinal adı “Reiki, Weg des Herzens” (Reiki, Kalbin Yolu).
Walter Lübeck bir Reiki master olarak “Reiki, Kalbin Yolu”nda, Reikinin tarihçesinden, işlevlerinden, sağlığa etkilerinden, ustalardan ... kısacası konuyla ilgili aklınıza gelebilecek her şeyden bahsetmiş. 

19 Ağustos 2013 Pazartesi

GENÇLİK GÜZEL ŞEY (Hermann HESSE)

1946 yılında Nobel Ödülü alan yazar Hermann Hesse’nin öykü kitabı: “Gençlik Güzel Şey”. İlk gençlik yıllarının aşk ve heyecanlarının samimi bir üslupla anlatıldığı hikayeler yeni okuyucularını bekliyor. Keyifli okumalar...

18 Ağustos 2013 Pazar

DÖNÜŞÜM (Franz KAFKA)

Güne nasıl uyanırsınız? Neşeli, mutlu; somurtkan, huysuz...? Peki, mümkün olsa güne kim olarak uyanmak isterdiniz? Ünlü bir sanatçı, zengin bir iş adamı, başarılı bir sporcu...? Franz Kafkanın “Dönüşüm” adlı romanında kahramanımız güne bir “böcek” olarak uyanıyor.
Romanı Almanca aslından çeviren Ahmet Cemal kitapta, kahramanın böceğe dönüşmesiyle ilgili ilginç saptamalara da  yer vermiş.
Değişim ya da dönüşümlerinizin hep olumlu ve güzel olması dileğiyle...

15 Ağustos 2013 Perşembe

AŞK, SANAT VE SERVET (Çetin ALTAN)

Aşık olmak mı istersiniz, sanatçı olmak mı yoksa servet sahibi olmak sizin için daha mı cazip? Belki de tercihinizi hepsinden yana kullanmak sizin için daha çekici. Yanıtınız ne olursa olsun ilk tercihinizi Çetin Altan’ın “Aşk, Sanat ve Servet” adlı yapıtını okumaktan yana kullanabilirsiniz. Çetin Altan bu kitabında tarih boyunca aşk, sanat ve servet konularını irdeliyor. Ünlü kişilerin hayatları ve yaşam tarzları hakkındaki anekdotlar kitaba ayrı bir renk katmış. 

11 Ağustos 2013 Pazar

SANAT İNSANLARIMIZ

Oktay Akbal, pek çok türde eser veren sanat insanlarımızdan. Anı, öykü, roman, deneme... 
Feridun Andaç, “Aydınlanmanın Işığında SANAT İNSANLARIMIZ” adlı kitapta büyük ustanın hayatını ve eserlerini ele almış. Kitabın içeriği oldukça zengin: Oktay Akbal’ın yazılarından seçmeler, kendisiyle yapılan röportaj, Oktay Akbal hakkında yazılanlar... Seksen iki sayfalık bu seçki tüm edebiyat sevenlere hitap ediyor.

8 Ağustos 2013 Perşembe

ADSIZ ÜLKE (Alain-FOURNİER)

Dostluk, arkadaşlık... İlk gençlik yıllarında başlayan ve yıllarca devam eden bir sevgi bağı. İlginç olaylar, beklenmedik durumlar ve tesadüfler... Bütün bunların dinginlik içinde anlatıldığı bir öykü. Yirmi sekiz yaşında 1. Dünya Savaşı sırasında cephede ölen Alain-Fournier’in yayımlanan tek romanı: “Adsız Ülke.

5 Ağustos 2013 Pazartesi

BOŞLUKTA SALLANAN ADAM (Saul BELLOW)

2.Dünya Savaşı sırasında askere çağrılmayı bekliyorsunuz. Ruh haliniz, iç dünyanız, o güne dek yaşadıklarınız... Belki de savaşa gidecek olmanın verdiği tedirginlikle kendinizi anlatmak, içinizi dökmek istiyorsunuz.
Saul Bellow’un “Boşlukta Sallanan Adam” adlı yapıtında tam da bunlara yer verilmiş. Günlük tarzında yazılmış kitapta normal zamanlarda dile getirmeyi pek de düşünmediğimiz iç hesaplaşmaların “savaş” gibi bazı dönemlerde nasıl da kağıda dökülebileceğini görüyoruz.

4 Ağustos 2013 Pazar

AŞKSAL HAKLARI İHLALEN (Erman BAZO)

İlginç benzetmeler, yoğun duygular, kulağa bir musiki sunan dizeler... “Aşksal Hakları İhlalen” adlı kitabıyla Erman Bazo. Sözcüklerle dans etmek... Ve bu dansın sonunda ortaya çıkan dolu dolu bir şiir seçkisi...

1 Ağustos 2013 Perşembe

DİNGİNLİĞİN GÜCÜ (Eckhart TOLLE)

Hayatın koşuşturmasından yoruluruz ya bazen... Kaçmak, gitmek, uzaklaşmak isteriz. Huzur, sükunet, dinginliktir aradığımız. Belki kısa bir mola vermek, belki de yaşam tarzımızı değiştirmektir arzumuz. 
Eckhart Tolle “Dinginliğin Gücü”nde bize bir yol haritası çiziyor ve dinginliğin yaşamımızdaki öneminden, bizi “biz” yapan bir özellik oluşundan söz ediyor. Keyifli okumalar...