30 Haziran 2013 Pazar

HANGİ BATI (Attila İLHAN)

“Ya düşmansındır batıya ya hayran; ya koşa koşa gelirsin memleketim diye ya da ardına bile bakmadan gidersin buralardan.
Batı konusundaki düşüncelerimiz; duyduğumuz, gördüğümüz, öğrendiğimiz kadarıyla... Acaba orada yaşanmışlıkları olan biri Batı hakkında neler düşünür, neler söyler?Attila İlhan da  “Hangi Batı” adlı kitabında bizlere artı ve eksileriyle Batı'yı, yaşadıklarını anlatıyor.

27 Haziran 2013 Perşembe

SEMERKANT (Amin MAALOUF)

Amin Maalouf. 
Doğunun Batı'daki sesi. 
Kültür, din, tarih; Selçuklu veziri Nizamülmülk, Ömer Hayyam ve Selçuklu Sultanı Melikşah. Geçmişe farklı bir yolculuk. Yolculuk sırasında karşılaştıklarımız, bildiklerimiz ya da bilmediklerimiz... Ama  sonunda bize kalan, öğrendiklerimiz. Yolculuğumuz Semerkanta; Doğunun mistik, büyüleyici şehirlerinden birine. Yıl 1072.

24 Haziran 2013 Pazartesi

PUSLU KITALAR ATLASI (İhsan Oktay ANAR)

Uzun İhsan Efendi, Bünyamin, Arap İhsan ve diğerleri... Başlarından geçen olaylar... Gerçek mi rüya mı ya da hangisi gerçek hangisi rüya? Belki de her şey sadece bir masal...

23 Haziran 2013 Pazar

İŞKENCE (Desmond BAGLEY)

Bir sabah lüks bir otel odasında uyandınız. Aynaya baktınız; fakat o da ne? Aynadaki yüz size ait değil. Ne yapardınız?...
Bazen yaşadıklarımız bizi o kadar zorlar ki  adeta işkence çektiğimizi zannederiz. Oysa biraz düşündüğümüzde belki de işin içinde başka şeyler vardır.

20 Haziran 2013 Perşembe

ROMALI KADIN (Alberto MORAVİA)

İtalya'nın dünyaca ünlü yazar ve şairlerinden olan Alberto Moravia'nın 1947'de yayımlanan romanı. Kitapta Roma'da yaşayan bir genç kızın çevresinde gelişen olaylar anlatılıyor. 

Yaşam bazıları için hüzün ve acı üzerine mi kuruludur yoksa yönümüzü belirleyen tercihlerimiz midir?

17 Haziran 2013 Pazartesi

SİS KELEBEKLERİ (Nazlı ERAY)

Hayalle gerçek, dünle bugün... Hepsinin iç içe geçtiği bir hikaye... Hayaller mi gerçek, yoksa gerçekler mi hayal? İnsan, bu ikisinin kesişim noktasında bir yerlerde mi duruyor yoksa hep ilerlemek zorunda olduğu için  ikisi birbirine mi karışıyor?

16 Haziran 2013 Pazar

GEMİM (Mehmet DEMİRKAPI)

Gemiler … Uzak diyarlara yolcu taşıyan, bazen hüzün bazen yük bazen de umut yollayan… Belki bizler de yaşam denizinde yol almaktayız; kâh dalgalı kâh durgun denizlerde, zaman zaman güneşli çoğu zaman da fırtınalı günlerde…